O prądzie i transformatorach - amper

remont transformatorów olejowych

Do tego celu również wykorzystuje się

Transport energii na duże odległości to niełatwe zadanie. Przewody energetyczne pomimo zastosowania przewodzących materiałów wciąż charakteryzują się pewnym oporem, który przyczynia się do strat energii elektryczn

O prądzie i transformatorach - amper remont transformatorów olejowych
ej, zamienianej w ten sposób na ciepło. Aby móc skuteczniej przesyłać prąd na duże odległości powinno się wykorzystać jego transformację, czyli zmianę napięcia prądu elektrycznego. Zauważono, że im większe napięcie tym ładunek elektryczny łatwiej przemieszcza się po przewodniku. Dlatego wykorzystuje się tranformatory do przekształcania energii elektrycznej z niskich napięć na wysokie, czyli takie, które bardziej nadają się do transportu prądu liniami energetycznymi. Prąd po dotarciu na miejsce jest z powrotem transformowany na napięcie niższe, które jest odpowiednie, na przykład dla urządzeń domowych lub nieco wyższe, wymagane w niektórych zakładach produkcyjnych. Do tego celu również wykorzystuje się transformatory, ale tym razem zbudowane w odwrotny sposób niże te, które zwiększają napięcie prądu. Niewielu z nas na pewno zdaje sobie sprawę jaki prąd płynie w naszych gniazdkach i jak jest on tam transportowany. Warto wiedzieć, że dużą rolę odgrywają w tym wszystkim te właśnie urządzenia. W roboczej formie transformatory bardzo przypominają radiatory komputera, często można je spotkać na słupach energetycznych. Jest to jednak tylko ich obudowa, której zadaniem jest odprowadzanie ciepła, gdyż transformatory podczas swojej pracy pewną jego ilość wydzielają, a jeśli nie będzie ona wyprowadzona, to może przyczynić się do przepalenia transformatora.


Dlaczego transformatory są nam tak potrzebne?

Stacje transformatorowe od kilkudziesięciu lat są stałym elementem krajobrazu. Te niepozorne urządzenia odgrywają bardzo ważną rolę w życiu człowieka, o czym rzadko wspomina się w szkole czy też w mediach. Sprawdź, dlaczego codzienność bez transformatorów byłaby trudniejsza niż ci się wydaje.

Co warto wiedzieć o transformatorach?
Tranformatory to urządzenia, które dzięki swojej budowie umożliwiają zmiany napięcia prądu przemiennego oraz przenoszenie energii elektrycznej między obwodami. Brzmi dość skomplikowanie, jednak dla ułatwienia można dodać, że transformator jest po prostu odpowiedzialny za dostarczanie prądu nawet na znaczne odległości i umożliwia działanie wielu urządzeń w domu przeciętnego Polaka.

Gdzie są niezbędne transformatory?
W skrócie: wszędzie. Dostarczają prąd do niemalże każdego budynku w kraju. To właśnie dzięki nim możliwe jest korzystanie z telewizora, komputera, pralki czy też lodówki. Istnieje wiele różnych rodzajów transformatorów, które są niezbędne do np. zasilania głośników, przeprowadzania badań elektrycznych czy też zasilania urządzeń w przemyśle spawalniczym. Ponadto z transformatorów korzysta się w elektronice, automatyce czy też podczas przesyłu informacji.
Warto również wiedzieć, że transformatory są wykorzystywane w wielu innych dziedzinach. Są obecne nawet w górnictwie, w tym w naftownictwie i gazownictwie, zaawansowanym przemyśle, a nawet w samych elektrowniach. Specjalne transformatory uziemiające mogą nawet pomóc w uniknięciu zakłóceń telefonicznych!


Człowiek nie jest zatem w stanie

Wiele osób obawia się, że stosunkowo bliska odległość transformatora od miejsca zamieszkania może być szkodliwa dla zdrowia. Wokół tej kwestii na przestrzeni lat pojawiło się wiele mitów i błędnych przekonań. Jaki wpływ na człowieka może mieć transformator i czy naprawdę jest czego się obawiać?

Transformator - potrzebny wynalazek, który budzi obawy

Pojawienie się transformatorów znacząco ułatwiło życie przeciętnego człowieka. Umożliwiają przenoszenie energii elektrycznej na znaczne odległości i to właśnie dzięki nim można oglądać telewizję czy też rozwijać zaawansowany technologicznie przemysł. Nie oznacza to jednak, że urządzenia tego typu nie mają wad.

Tranformatory wytwarzają pole magnetyczne, które może mieć istotny wpływ na stan zdrowia człowieka. Warto jednak pamiętać, że wiele innych przedmiotów i urządzeń codziennego użytku również jest odpowiedzialnych za powstawanie pola magnetycznego. Człowiek nie jest zatem w stanie uniknąć oddziaływania tych sił na jego organizm. Musiałby bowiem zrezygnować z korzystania np. ze sprzętu RTV, pralki, lodówki czy też komputera.

Regulacje prawne w Polsce dotyczące transformatorów

Władze Polski już w latach 80. zauważyły potrzebę uregulowania kwestii odległości stawianych stacji transformatorowych od zabudowań mieszkalnych. Transformatory mogą być budowane w pobliżu domów, jednak pole magnetyczne nie może być większe niż 1 kV/m, a stacje transformatorowe i linie energetyczne muszą znajdować się w określonej odległości od terenów zamieszkałych.



© 2019 http://amper.berno.com.pl/